Філія "Грузький навчально-виховний комплекс" опорного комунального навчального закладу "Софіївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів"

 

Година спілкування у 4 класі "Подорож містом Доброти"

 

«Людина у цьому світі

                                                                                   Лиш добро повинна творити»

                                                                                                          О.А.Захаренко

Мета: розширити уявлення дітей про моральне поняття «доброта»; формувати ціннісне ставлення до себе і до людей; вміння оцінювати вчинки ; розвивати критичне мислення, вміння висловлювати власну думку, відстоювати свої погляди; викликати бажання йти дорогою добра; виховувати кращі людські цінності    (чуйність, чесність, правдивість, справедливість, гідність, толерантність, милосердя, взаємодопомогу, товариськість, співпереживання, повагу до особистості); сприяти створенню дружнього дитячого колективу.

Обладнання: мультимедійна презентація,фішки-смайлики, квіткова галявина, чорна і яскрава парасольки, дерево добра,листочки, квіточки,музична скринька, сонечко, дитячі долоньки-промінчики,музичний супровід.

Хід заходу

І. Організаційна частина

1. Привітання

- Доброго ранку!- мовлю за звичаєм.

- Доброго ранку! - кожному зичу я.

- Доброго ранку!- вам, гості, бажаємо.

- Доброго ранку!- гостей ми вітаємо.

Ви усміхніться у відповідь, люди!

Бо добрі слова для кожного любі!

2. Створення позитивного настрою

- Якщо ви хочете бути добрими і розумними, погладьте себе по голівці.

- Якщо ви хочете допомагати одне одному, протягніть руку товаришеві.

 - Якщо ви хочете бути дружними, візьміть одне одного за руки.

-  Якщо ви хочете бути працелюбними, підніміть руки вгору.

-  Якщо ви хочете бути веселими і здоровими, добрими, поплескайте в долоні.

ІІ. Робота над темою заходу

1.Вступне слово вчителя

- Сьогодні у нас незвичайне заняття. Ми подорожуватимемо містом, у якому, мабуть, хотіла б жити кожна людина нашої планети. А як називається це місто, ви дізнаєтеся, якщо виконаєте цікаве завдання.

 Гра «Розплутай клубочок»

—  Читайте через букву. (Місто Доброти)

 

 

Б

Д

О

І

Т

С

М

О

Р

О

И

Т

А

Н

 

И

Б

Б

Г

А

М

И

М

В

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- А хто це нас зустрічає?

 - Так це ж мешканці міста Доброта꞉ хлопчик Добрик і його  сестричка Добринка!

- Вони  радо вітають  нас у своєму місті та сподіваються, що ви дружні, культурні та ввічливі діти.

- Що ви маєте добрі серця, робите гарні вчинки, ніколи і нікого не ображаєте. Бо саме такі люди живуть в їхньому місті. Та подорож  у нас буде непроста. Вам доведеться виконувати різні завдання.

- Ви готові?Тож вперед!

2. Квіткова галявина Настрою

- Перед містом Доброти розкинулася квіткова галявина Настрою. Кожна людина повинна розрізняти людські почуття та емоції. Це допоможе їй ухвалити правильне рішення в незвичних ситуаціях. Адже ми повинні співчувати, співпереживати, допомагати у біді та горі, уміти радіти за інших у хвилини радості.

Гра «Мій настрій»

- Кожен з вас має зараз різний настрій.

- Діти, подивіться на парти. Перед кожним з вас лежать 5 квіточок різного кольору꞉

червоного, рожевого, жовтого, фіолетового, чорного.

- Нехай кожен вибере собі ту квіточку, залежно від свого настрою:

червоний — мені весело;

рожевий — я задоволений;

жовтий — я спокійний;

фіолетовий — мені сумно;

чорний — мені не цікаво.

- Прикріпіть вибрану вами квітку до галявини Настрою нашого класу.

- Погляньте, яка у нас  вийшла квітуча галявина.

(Перегляд картинок, підсумок.)

- Нехай чудовий настрій супроводжує вас протягом усієї подорожі!

 А для цього ви повинні  об’єднатися у групи. Адже колективно працювати завжди краще і швидше. Ну що ,вперед!

-У мене є ось така незвична торбинка. В якій знаходяться фішки- смайлики. Кожен витягне собі по смайлику і ми дізнаємося хто в  якій групі буде працювати.

 

3. Стежина Добра

- Добрик і Добринка  пропонують пройти стежиною Добра.

Завдання 1. Дібрати спільнокореневі слова до слова добро.

 (Добро, доброта, добрий, доброзичливий, добродушний, задобрити, добросердечний, Добринка,  Добрик)

Завдання 2. Вправа «Павутинка»

- Що таке, на вашу думку, доброта?

- Доброта - це чеснота, яку має мати кожна людина,адже без неї світ став би жорстоким,підступним і злим.

Доброту можна тільки відчути. Це допомога іншим, любов і милосердя.

Доброта – це крила, на  яких  тримається  людство.

-А тепер давайте за допомогою нашого помічника – чарівного клубочка сплетемо «павутинку» до цього слова.

 

 

 

ДОБРОТА

Любов

Повага

Совість

Допомога

Ввічливість

Ласка

Щедрість

Милосердя

 

 

 

 

 

 

 

(Ніжність, порядність,дружба,співчуття,доброзичливість,чуйність, людяність, чесність, люб'язність, гуманність, порядність, привітність, правдивість та інші)

- А тепер подивимося на екран, чи всі ми слова назвали, а може ще якесь і забули,то зараз ми їх і згадаємо.

- Ви дібрали різні слова І це дуже добре, що кожен із вас має свої погляди  і свою думку, яка має право на життя.

 

4. Міст Мудрості

- По стежині Добра ми дійшли до мосту Мудрості. І щоб його перейти Добрик і Добринка пропонують пригадати прислів’я, що склав український народ про добро та добрих людей. Адже з давніх-давен гарні стосунки між людьми, взаємопідтримка, були основними у житті. І про це говорить народна мудрість:

Народ скаже, як зав'яже.

(Кожна група отримує від Добрика і Добринки конверт.

У ньому — слова, з яких діти утворюють прислів’я.)

 Де є добро, там зникає зло.

 Добро не лихо, ходить тихо.

 Не одяг красить людину, а добрі діла.

Добре діло роби сміло.

Добре серце, як сонечко в небі.

Краще добро робити, ніж гарно говорити.

- А ще які прислів'я ви пам'ятаєте про добро?

-  Намагайтеся жити у мирі та злагоді з навколишнім світом, з оточуючими. Робіть добро не за «дякую», а від щирого серця. У народі говорять: «Хто людям добра бажає, той і собі має».

5. Хмаринка вчинків

-  Та не завжди так буває, як ми хочемо. На небі з’явилася незвичайна хмаринка — Хмаринка вчинків.

— Відомо, що характер людини розкривається у її вчинках. Учинок — це те, як людина діє, яку справу вона робить — добру або погану. Зазвичай людина  намагається  робити  добрі  вчинки,але  не завжди у неї все виходить.

-Із хмари пішов рясний дощ. Що будемо робити? Нам треба сховатися! А куди? Пропоную під ось ці чудові парасольки. Але вони у мене зовсім різні. Як ви думаєте, ачому я взяла дві зовсім різні парасольки?

   Діти розкрили парасольки — яскраву та чорну.

 

Гра «Кольорові парасольки»

Кожній групі на стіл «впала» дощова краплинка, що розповідає про людські вчинки. Оцініть їх і станьте під відповідну парасольку.

Яскрава — гарний, добрий вчинок, прояв милосердя.

Чорна — негативний учинок, прояв неповаги, злості.

•  підгодовувати пташок;                         •  ламати гілки дерев;

•  допомагати старшим;                           •  малювати на стінах кімнати;

•  гратися дружно;                                    • сваритися з друзями;

•  допомагати другові в біді;                   •  витоптувати квіти на клумбі;

•  садити дерева, кущі, квіти;                  •  ходити нечепурою;

•  годувати рибок в акваріумі;                 • насміхатися з чужого горя;

•  прибирати свої речі та іграшки;           •  штовхнути й не вибачитися;

•  поступатися місцем в транспорті старшим;    • обманювати товариша.

- Діти, а які ви добрі вчинки робили, пригадайте?

- Я бачу, всі ви прагнете чинити добро. Доброта, як чарівні ліки, здатні вилікувати від суму, скрути, безпорадності.

6. Галявина Відпочинку

- Ось ми вийшли на Галявину Відпочинку і проведемо ми з вами фізкультхвилинку.

(Діти виконують танцювальні вправи під пісню «Доброта» гурту «Барбаріки»)

7. Парк Дружби.

- Ось ми підійшли до парку Дружби. Скільки різних дерев у ньому росте! Так само і у вас є багато друзів. Кожен друг — неповторний, найкращий. Йому можна довірити свої таємниці, він завжди прийде на допомогу, ніколи не залишить у біді. Це і є справжній друг.

 

 

 

Якщо друг у тебе є,

Життя радісним стає.

Разом можна все зробити.

Тож без друга не прожити!

Дивіться, яке велике дерево росте у парку! Це чарівне дерево дружби. Але на ньому немає жодного листочка, жодної квіточки. «Оживимо» його!

Гра «Оживи дерево добра»

Завдання:

-У кожної групи на столах є конверти. В них знаходяться зелені листочки, різнокольорові квіточки. Візьміть по одному листочку або квіточці і на зворотній стороні запишіть добрий вчинок ваших друзів стосовно вас або інших людей.

Діти прикріплюють листочки до дерева.

— Яка краса! Наше дерево замайоріло красою квітів та зелені, а наше життя збагатилося, красою добрих учинків. Удома самостійно створіть своє «дерево добрих справ» і постійно поповнюйте його.

8. Палац доброзичливих  людей.

- Поруч з парком знаходиться чудовий будинок! Ні,це не будинок, а справжній казковий палац! Прочитайте його назву.

-  Як ви вважаєте, хто мешкає у цьому палаці?

- У цьому палаці мають поселитися добрі казкові герої, які мають добре серце.

Гра «Посели героїв у будинок»

Завдання: з-поміж поданих героїв казок, мультфільмів оберіть  лише тих, хто є доброзичливим.

Попелюшка, Буратіно, Миші, Баба Яга, лікар Айболить, Мальвіна, Червона Шапочка, Сова,Вовк,Незнайко.

— У казках завжди добро перемагає зло, тому добрих героїв більше. Але поганих героїв  не має, а є їх негативні вчинки, які вони здійснюють по відношенню до інших. І по їх вчинках у нас створюється загальне враження про них. Тож нехай же і на вашому життєвому шляху зустрічаються тільки добрі люди, які роблять тільки позитивні вчинки.

9. Музична скринька

- У палаці казкових героїв стоїть музична скринька.

- А які пісні про добро, дружбу можуть знаходитися у ній? (Пісня Фунтика «Доброта»; пісня Леопольда «Если добрый ты»;  «Дорогою добра»; «Найкращі друзі»; «Улыбка»; «Твори добро»; «Дружба -  это не робота» та пісня «Доброта» гурту «Барбаріки»; Н.Май «А ми бажаєм вам добра»та ін.)

- А давайте переглянемо уривок з мультфільму «Пригоди кота Леопольда» та послухаємо пісню яку він співав.

(Перегляд уривку з мультфільму «Пригоди кота Леопольда»).

- До чого закликав Кіт Леопольд в мультику?

- Чого він прагнув?

10. Вершина Доброзичливості

-  Ми підійшли до високої гори. Щоб піднятися на її вершину, потрібно перевірити ваші вміння говорити добрі слова.

Гра «Скажи добре слово другові»

Завдання: - Діти,зараз ми будемо передавати одне одному сердечко і говорити добре слово сусідові.

(Представники кожної групи декламують вірш про добро.)

Добрим бути - зовсім це не просто,

Не залежить доброта від зросту,

Не залежить доброта від віку,

Добрим треба бути нам до віку.

Тільки треба, треба добрим бути

І в біді про друга не забути.

 

І крутиться Земля скоріше,

Якщо будем я і ти добріші.

Доброта роками не старіє,

Доброта від холоду зігріє,

Якщо доброта, як сонце, світить,

То радіють і дорослі, й діти.

ІІІ. Підсумок заняття

-  У кожному з нас живе маленьке сонечко. Це сонечко — доброта, що живе у наших серцях. Умійте дарувати тепло своїх сердець всьому живому, всім, хто оточує вас.

- Ви піднялися на найвищу вершину у місті Доброти. Ви стали ближче до сонечка, що дарує вам світло і тепло. Тож подаруйте і ви своє тепло сонечку.

Гра «Подаруй долоньку сонечку»

(Виконання колективної аплікації.)

У дітей — вирізані з паперу долоньки, що вони прикріпляють до сонечка.

Учитель

Освітлюйте і ви всім шлях,

Як сонце з висоти!

Хай сяє усмішка в очах!

Будь завжди добрим ти!

- На цьому наше заняття закінчилося і я вдячна всім вам за чудову роботу!